Nintendo Switch Türkçe Yama Nintendo Switch Türkçe Yama Duyurusu !

2. el cep telefonu alıyoruz

Switch oyunlarına türkçe yama gelsin mi?

• Kullanılan toplam oy
    27

CoNQueRa

Katılımcı Üye
Kolay gelsin. Undertale'ı portlamayı düşünüyor musunuz?

emre_007

Katılımcı Üye
Kolay gelsin. Undertale'ı portlamayı düşünüyor musunuz?
Genelde herkesin çoğunlukla oynadığı oyunları portlamayı düşünüyoruz. Küçük oyunlar özellikle bu tarz oyunlar herkese hitap etmiyor. (Bunu Türkiye için söylüyorum.) Ben RPG oyun hastasıyım. Final Fantasy, Dragon Quest, Shin Megami Tensei vb. gibi. En çok switch'e çıkarmak istediğim oyun Türkçe Final Fantasy X dir. Ama gözüm korkuyor açıkçası. Bide bu port işi göründüğü gibi kolay değil gerçekten 3 haftalık en az bir emek harcıyorsun. Ne kadar Türkçe dosya elimizde olsa da ve programları.

CoNQueRa

Katılımcı Üye
Genelde herkesin çoğunlukla oynadığı oyunları portlamayı düşünüyoruz. Küçük oyunlar özellikle bu tarz oyunlar herkese hitap etmiyor. (Bunu Türkiye için söylüyorum.) Ben RPG oyun hastasıyım. Final Fantasy, Dragon Quest, Shin Megami Tensei vb. gibi. En çok switch'e çıkarmak istediğim oyun Türkçe Final Fantasy X dir. Ama gözüm korkuyor açıkçası. Bide bu port işi göründüğü gibi kolay değil gerçekten 3 haftalık en az bir emek harcıyorsun. Ne kadar Türkçe dosya elimizde olsa da ve programları.
Peki bu port işini öğrenmek ne kadar sürer. Bu konuda yol gösterici olmak sizin işlerinizi rahatlatır mı yoksa ayak bağı mı yapar :) Temel kod bilgim var lisansımı bunun üstüne yapıyorum ancak hobilere odaklanmaktan pek zamanım olmuyor açıkçası, aşırı yoğun oluyorum gündelik hayatta. Ne kadar boş zaman gerekir bilmiyorum tabii.

emre_007

Katılımcı Üye
Peki bu port işini öğrenmek ne kadar sürer. Bu konuda yol gösterici olmak sizin işlerinizi rahatlatır mı yoksa ayak bağı mı yapar :) Temel kod bilgim var lisansımı bunun üstüne yapıyorum ancak hobilere odaklanmaktan pek zamanım olmuyor açıkçası, aşırı yoğun oluyorum gündelik hayatta. Ne kadar boş zaman gerekir bilmiyorum tabii.
Undertale dosyalarını açtım . Şu an pc text dosyası ve switch text dosyası var ama satırlar farklı öyle göründüğü gibi kopyala yapıştır değil. Tek tek doğru cümleleri bulup türkçesiyle değiştirmen gerekiyor. Bayağı yapmak zaman alır. Senden başka da isteyen yok.

CoNQueRa

Katılımcı Üye
Undertale dosyalarını açtım . Şu an pc text dosyası ve switch text dosyası var ama satırlar farklı öyle göründüğü gibi kopyala yapıştır değil. Tek tek doğru cümleleri bulup türkçesiyle değiştirmen gerekiyor. Bayağı yapmak zaman alır. Senden başka da isteyen yok.
Bana gönderebilme imkanınız var mı, değişiklikleri ben yaparım, en son paketleme işi zor değilse onu da size bırakırım. Bana da tecrübe olur. İngilizcem fena değildir, sözlüğe bakıp oyunu sürekli kesmek istemiyorum sadece :)

lorenzen53

Katılımcı Üye
undertale ben de isterim :)

MALİK

Katılımcı Üye
Heyecan olmamı...

emre_007

Katılımcı Üye
emre_007 bana dosyaları attı. Fırsat buldukça düzenliyorum ama bu aralar biraz yoğunum. Bir süre sonra(ama yakın bir zaman değil), portlanmış olur.
İşin açıkçası undertale çeviri kısımları çok ilginç &[ ] böyle ilginç harfler var cümle içlerinde oyunun senaryosunu bilen birinin yapması daha uygun. Beni korkuttu bazı ilginç şeyler yanlış bir şeyi değiştirirsem oyun Türkçeleşmez diye korktum. Çünkü portlamada değişmemesi gereken harfler kelimeler olabiliyor. Onları değiştirirsen o hatayı bulmak zorunda kalıyorsun. Oyunu oynamış biri bu konuda daha ideal oluyor. Undertale skoru yabancı ülkelerde çok yüksek beğenerek oynuyorlar. Ama ben oyuna çok yabancıyım. Bana ilginç geldi gördüğüm şeyler o yüzden anlam veremedim. Gözüm korktu. Belki bu çeviri sayesinde oyunu oynamak nasip olur. Hayırlısıyla kardeşimin çalışmasını bekliyorum...

CoNQueRa

Katılımcı Üye
İşin açıkçası undertale çeviri kısımları çok ilginç &[ ] böyle ilginç harfler var cümle içlerinde oyunun senaryosunu bilen birinin yapması daha uygun. Beni korkuttu bazı ilginç şeyler yanlış bir şeyi değiştirirsem oyun Türkçeleşmez diye korktum. Çünkü portlamada değişmemesi gereken harfler kelimeler olabiliyor. Onları değiştirirsen o hatayı bulmak zorunda kalıyorsun. Oyunu oynamış biri bu konuda daha ideal oluyor. Undertale skoru yabancı ülkelerde çok yüksek beğenerek oynuyorlar. Ama ben oyuna çok yabancıyım. Bana ilginç geldi gördüğüm şeyler o yüzden anlam veremedim. Gözüm korktu. Belki bu çeviri sayesinde oyunu oynamak nasip olur. Hayırlısıyla kardeşimin çalışmasını bekliyorum...
Sanırım onlardan "&" işareti alt satıra geçiyor [] da şeçimler de kullanılıyor. Oyundaki istatistiklerimize göre değişen bir değer de olabilir tabii :) Ben de spoiler yememek için çok odaklanmıyorum, sadece doğru satırları bulup değiştiriyorum. Ama karışık, switch versiyonunda bazı replikleri ayrı olarak girişte tanımlayıp, ileri satırlarda replik çağırma işlemi yaptırmışlar programa. Sırayla da gitmiyor olaylar çeviride. Biraz daha değiştirip(Ana menüyü filan bulayım en azından :D) denemelik bir şeyler gönderebilirim.

Hasan Kağan Kırlar

Katılımcı Üye
Bari nasıl Nintendo switchde tr yama yapıldığını söylermisin çünkü oyunu öyle çok Nintendo switchde oynamak istiyorum ki bari bi deneyeyim diyorum:)

CoNQueRa

Katılımcı Üye
Bu arada ben yapacağım diyorumda sen vazgeçersen geçme ben yapamaya bilirim
Bana emre_007 dil dosyalarını elde edip gönderdi, orijinal pc yamasını da attı. Sadece ingilizcelerini ve türkçelerini seçip doğru şeyi doğru yere yapıştırıyorum. Programlama kısmıyla alakam yok :( Yani ben de bilmiyorum işin özü.

Hasan Kağan Kırlar

Katılımcı Üye
Bu arada söyeleyim dedim
oyunun Nintendo switch versionunda bazı cümleler çıkarılmış yerine başka cümleler gelmiş merak etme bu cümleler çok az
Bu söylediklerim belki işine yarar

Son düzenleme:

Hasan Kağan Kırlar

Katılımcı Üye
Yok okadar değil ben hem Nintendo switch de oynadım PC dede Nintendo
Switche özel bir boss fight var

2. el cep telefonu alıyoruz