Neler yeni
Foruma Hoş Geldiniz.

Forumdan tam anlamıyla faydalanmak için üye olmanız gerekmektedir. Forumumuza üye olarak NewGamex.com'un tüm ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz.

Oyun için harici disk önerisi

2. el cep telefonu alıyoruz

alcatraz216

Katılımcı Üye
Arkadaşlar ps4 üme oyun atmak için harici harddisk bakıyorum belli başlı markalar toshiba seagate wd samsung bunlardan alıcam büyük ihtimalle 1 tb almayı düşünüyorum önerdiğiniz marka model varmıdır hangisini alırsam alayım exfat olduğu sürece ps4 sorunsuz okurmu hdd yi?

birde bir sorum var eski flashımda oyun atarken hata veriyordu (CE-34706-0) bu usbden kaynaklanan hatamıdır hdd alsam çözmüş olurmuyum

maxilker

Katılımcı Üye
Öncelikle merhabalar. yerinizde olsam harici kutulu disk almazdım. ben 1 TB'lık WD Scorpio Blue SATA disk aldım. makinemdeki 500 GB'lığı söküp bunu taktım. internetten USB 3.0 destekli, 30-40 TL'ye boş harici disk kutusu alıp cihazımdan çıkan diski de bu kutuya taktım. Bilgisayardan PS4'üme oyunları olabildiğine hızlı aktarıyorum böylece. 1 TB'lığı cihazın içine taktığım için performansın yükseldiğini düşünüyorum.

Bu yöntemi seçsenizde seçmeseniz de alacağınız diskte şunlara dikkat etmenizi öneririm. Kapasitesini belirledikten sonra; sırasıyla dönüş hızı ve ön belleği önemli. Bunlar oyunu kurma, aktarma ve oynama hızınızı etkiler. Bunları yazıyorum ama piyasada genellikle 5400 RPM var, 7200 RPM'sini alayım derseniz fiyat katlanıyor haliyle.

Son sorunuz için hiçbir fikrim yok malesef.

alcatraz216

Katılımcı Üye
aslında düşüncenizde çok mantıklı ama ben harici diski aldığımda sadece ps4 için değilde yeri geldiğinde pcde de kullanmak amacıyla verilerimi depolamak amacıylada almak istiyorum yani dediğiniz mantıklı aslında sadece oyun atmak için alıcaktım ilk başta o yüzden 500 gb düşündüm ama dedim almışken 1tb alayım verilerim bi hayli fazla çünkü

maxilker

Katılımcı Üye
Sizin tercihiniz ama alacağınız diske oyun kurup oynarım, yeri gelince de bilgisayarımdan veri atıp saklarım diyosanız bunun çok sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Diskinize oyun kuracaksınız sonra o diski PC'ye takıp verilerinizi depolayacaksınız, tekrar oyun kuracaksınız veya oynayacaksınız ve o verilerde yine diskinizde kalacak. Diskin çökme riski olası gibi geliyor bana. Vakti zamanında hem pc hem de mac bilgisayar kullanırken bir harici diskimi bi o makinede bi bu makinede kullanmıştım. 3-4 defa çökmüştü disk, tüm verilerimde uçmuştu tabi. Hatta servisine verip birebir değişim yaptırmıştım ama çökmeye devam etmişti. Belki de bir sakıncası yoktur ama ben girmezdim o topa açıkçası.

Ottowan

Katılımcı Üye
aslında düşüncenizde çok mantıklı ama ben harici diski aldığımda sadece ps4 için değilde yeri geldiğinde pcde de kullanmak amacıyla verilerimi depolamak amacıylada almak istiyorum yani dediğiniz mantıklı aslında sadece oyun atmak için alıcaktım ilk başta o yüzden 500 gb düşündüm ama dedim almışken 1tb alayım verilerim bi hayli fazla çünkü
Ps4 kırıkmı, hariciyi ps4e oyun kurmak içinmi .pkg uzantılı oyun kurulum dosyasınımı atıcaksın yoksa oyunları hariciyemi kurucaksın

2. el cep telefonu alıyoruz