Rehber PS3 3000 ve 4000 Oyun Yükleme Yöntemi

2. el cep telefonu alıyoruz

Khalkedon

Administrator
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.newgamex.com
BÜTÜN PS3'lere ARTIK OYUN YÜKLENİYOR
3000, 4000 (Super Slim) Farketmiyor, Hepsine Yükleniyor

PS3 3000 ve 4000 OYUN YÜKLEME REHBERİ

Bu sistem için ikinci bir CFW sistemli bir PS3'e ihtiyaç duyulmaktadır. Yani CFW'li makinenin tüm içeriği OFW'li makineye aktarılmaktadır. Hiç bir şekilde PS3'ünüzün içi açılmadan yapılan bir işlemdir. Oyunlar ana menüde, Oyun sekmesinin altında sıralı olarak görülmektedir. PSN'den indirdiğiniz oyunlar gibi sıralanmış olacak. Aşağıda detaylı bir biçimde nasıl yapıldığı anlatılmıştır.
Bu işlemi PlayStation oyun yüklemesi yapan yerlerde yaptırmanız mümkündür.
Eğer bu konuda ihtiyacınız varsa hizmet vermekteyiz. İletişim bilgilerimiz hemen aşağıda verilmiştir.

Khalkedon Elektronik

Adres: Cevizlik Mah. İskele Cad. Beyaz Güvercin Sok. No: 1/D Bakırköy - İstanbul

REHBERİMİZ SÜREKLİ GÜNCELLENME HALİNDEDİR, YENİLİKLER OLDUĞUNDA EKLENMEKTEDİR.

İhtiyaç Listesi:

1 adet 4.81 CFW PS3 (aktarım bu modelden yapılacak).
1 adet 4.81 OFW PS3 (3000 ya da 4000 seri olması farketmiyor, kısacası kırılamayan herhangi bir PS3 modeli).
1 adet Ethernet kablosu.
1 adet FAT32 formatlı USB HDD.
4.81 CFW Cex Ferrox Cobra 7.30: http://www71.zippyshare.com/v/lScNMolq/file.html
4.81 OFW (Dikkat! Bu Orijinal Versiyondur): http://www101.zippyshare.com/v/v8FJJWvB/file.html

ANLATIM

1. Şu linki tıklayın ve indirin: https://drive.google.com/file/d/0B4BylYxiMuCkclhMY1hLY25lS1U/view

2. İndirdiğiniz dosyayı rar'dan çıkarın.

3. Bilgisayarınızın C sürücüsü diskine sırasıyla şu klasörleri oluşturun: PS3 > Game Convert

4. Rar'dan çıkardığınız CONVERT.BAT ve make_npdata.exe dosyaları en son oluşturduğunuz Game Convert isimli klasörün içine atın.

5. Oynamak istediğiniz bir oyun belirleyin ve klasör biçimli halini edinin.
Mesela PES 2017 oyunu olsun (PES 2017 BLES02237).
Oynamak istediğiniz bu oyunun içinde LICDIR klasörü olmalı.

Eğer LICDIR klasörünüz mevcut ise bu adımı atlayınız.
Eğer yoksa PS3_GAME klasörüne girin ve içinde LICDIR dosyasını kendiniz oluşturun.
Sonra LICDIR dosyasının içine LIC.DAT dosyasını atın.
LIC.DAT dosyasını şuradaki linke tıklayarak, oyun ID numarasını girerek LIC.DAT dosyasını indirin:
http://jonnysp.bplaced.net/lic.php#
İndirdiğiniz LIC.DAT dosyasını oluşturduğunuz LICDIR klasörüne atın.

6. Örnek oyunumuz PES 2017 BLES02237 demiştik. Bu oyunun içindeki PS3_GAME klasörünü kopyalayın ve Game Convert klasörüne yapıştırın.
Sonra aynı klasör içindeki CONVERT.BAT isimli dosyayı çift tıklayarak çalıştırın. Çalıştırdıktan sonra dos ekranı açılacak. Açılan ekrana önce NPEB yazın, devamına ise 02237 yazın ve ENTER tuşuna basın, yani NPEB02237 olacak.

02237 kodu BLES02237'den gelmiştir. Mantık bütün oyunlar için bu şekilde işleyecek.

Bu yaptığımız şey oyunu dönüştürme işlemiydi. Oyunun dönüşmesi boyutuna göre değişmektedir. Dönüşme işlemi bittikten sonra klavyenizin enter tuşuna basıp dos ekranından çıkın.

NOT: Eğer elinizdeki oyun BLUSxxxxx ile başlayan koda sahipse NPUB olarak yazacaksınız.

Ve diğer kodlar:
BCES - NPEA
BLES - NPEB
BCUS - NPUA
BLUS - NPUB
BCJS - NPJA
BLJM - NPJB
BCAS - NPHA
BLAS - NPHB

7. Dönüştürme işlemi sona erdikten sonra Game Convert klasörünün içinde NPEB02237 isimli bir klasörün oluştuğunu göreceksiniz. Yani 3000 ya da 4000 (süper slim) serisine yükleyeceğimiz oyunu ortaya çıkarmış olduk.

8. Dönüştürdüğünüz oyuna ait patch update dosyasını şu siteden indirin: PSN Update Finder

Siteye girdikten sonra görünen satıra oyununuza ait ID kodunu girin, örnek: BLES02237.
ID kodu girdikten sonra pkg uzantılı bir link oluşacak, tıklayın ve indirin.
Oyunu ait bir çok update dosyası görülebilir, siz her zaman en sonuncusunu indirin.
Not: Bu indirdiğiniz .pkg uzantılı dosyayı silmeyin. 14. maddeye geldiğimizde yeniden kullanacağız.

9. PkgView 1.3 indir: http://www83.zippyshare.com/v/wa2wVztV/file.html

PkgView1.3 programı ile indirdiğiniz pkg dosyasını açın. USRDIR klasörünün içindeki EBOOT.BIN dosyasını çıkarın.
Çıkardığınız EBOOT.BIN dosyasını dönüştürdüğünüz oyunun içindeki USRDIR klasörünün içine atın.

10. FAT32 formatlı harici HDD içine dilediğiniz bir isimde klasör oluşturun. Ben KHALKEDON OYUN isminde bir klasör oluşturdum.
Yukarıda dönüştürme işlemini yaptığımız NPEB02237 klasör oyunumuzu, KHALKEDON OYUN klasörüne kopyalayıp yapıştırın.

11. 4.81 CFW yüklü makineyi açın ve MultiMAN uygulamasına girin.
Select + Start tuşlarına aynı anda basıp dosya transfer sayfasına erişin.
Biraz önce HDD'ye aktardığınız KHALKEDON OYUN klasörünün içindeki NPEB02237 oyun klasörünü kopyalayın.
Kopyaladığınız oyunu dev-hdd0 > game içine yapıştırın (Dikkat! GAMES değil, game).

12. Şimdi de veri tabanı yeniden oluşturma işlemini yapacağız.
Veri tabanını yeniden oluşturma işleminin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız kısaca anlatayım:
Önce makineyi kapalı konuma getirin. Makineyi açın fakat makine kapanıncaya kadar parmağınızı power butonundan çekmeyin. PS3 kapandı.
Şimdi makineyi tekrar açın fakat parmağınızı yine çekmeyin, art arda iki defa seri şekilde bip sesini duyar duymaz parmağınızı çekin.
Açılan menüden 4. Veritabanını Yeniden Oluştur seçeneği gerçekleştirin.

13. Veri tabanını yeniden oluşturduktan sonra PS3'ün ana menüsünde, Oyun sekmesinin altında yüklediğiniz oyun görünecektir. Oyunun çalışıp çalışmadığını test edin. Eğer çalışıyorsa oyun aktarma işlemine geçebilirsiniz.

14. Yukarıdaki 8. maddede indirdiğiniz update dosyasının kurulumunu yapın. Kurulum standart olarak "Install package files" sekmesinden yapılmaktadır.
Eğer bu kurulumu yapmazsanız oyunlarınızda sürekli takılma, donma, başlamama gibi sorunlar yaşarsınız.

15. Şimdi bu oyunu CFW makineden OFW makineye yükleyeceğiz.
Öncelikle iki makine de kapalı konumda olsun.
CFW ve OFW makine arasında bir ethernet kablo bağlantısı sağlayın.

16. İlk önce 4.81 CFW makineyi açın.
Ayarlar > Sistem Ayarları > Veri Aktarma Yardımcı Programı > 1.Verileri bu sistemden diğer PS3 sistemine aktar seçeneğini seçin.
Açılan ekranda OK seçeneğini seçin ve CFW'den aktarım başlatma kısmını tamamlayın.
Henüz aktarım başlamadı tabi, aktarımın başlaması için OFW makineden de ayar yapmamız gerekiyor.

17. Şimdi 4.81 OFW makineyi açın.
Ayarlar > Sistem Ayarları > Veri Aktarma Yardımcı Programı > 2. Verileri diğer PS3 sisteminden bu sisteme aktar seçeneğini seçin.
Kısa bir bekleyişin ardından bir uyarı ekranı açılacak. İşleme başlamadan önce depolama alanındaki bütün veriler silinecektir şeklinde bir uyarı gelecek.
Onaylayıp geçin ve CFW makineden OFW makineye transfer işlemini başlatın.

18. En sonunda aktarım tamamlandıktan sonra 4.81 OFW makinenin ana menüsünde Oyun sekmesinin altında, yüklediğiniz oyun görünecek. Artık oyun oynanmaya hazır halde.

Son düzenleme:

emre elektronik

Katılımcı Üye
deneyipte sonuç aldığım oyunlar

pes 17,fifa 17,blur bunlar sorunsuz şekilde çalıştı.

başka oyunları deneme aşamasındayım deneyip her adımını burda paylaşıcam arkadaşlar... kalın saglıcakla denemeye devam :)

Khalkedon

Administrator
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.newgamex.com
deneyipte sonuç aldığım oyunlar

pes 17,fifa 17,blur bunlar sorunsuz şekilde çalıştı.

başka oyunları deneme aşamasındayım deneyip her adımını burda paylaşıcam arkadaşlar... kalın saglıcakla denemeye devam:)
Deneyimlerini paylaştığın için teşekkürler.

Şu anda bir arşiv oluşturma çabası içindeyim. Ben de yaşadığım deneyimleri buraya yazacağım. Eğer bu konuyu takip edenler var ise yaşadığı sorunları ve çözümleri lütfen dile getirsin.

mertemre

Katılımcı Üye
deneyip varmi call of duty 2 calisiyormu. bende pes2017 .nba 2k17 pes 2013 ve blur calisti.

Khalkedon

Administrator
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.newgamex.com
deneyip varmi call of duty 2 calisiyormu. bende pes2017 .nba 2k17 pes 2013 ve blur calisti.

Eğer çalışmayan oyununuz varsa şu yolu deneyin; indirdiğiniz update pkg dosyasını, yani içinden eboot.bin dosyasını aldığınız pkg update dosyasını "install package files" yöntemi ile PS3'e kurun.

Dün akşam GTA V ile yaşadığım sorunu bu şekilde aştım. GTA V'de oyun içindeyken start tuşuna bastığımda sistem donuyordu fakat yukarıda bahsettiğim anlatımı deneyince sorun ortadan kalktı.

emre elektronik

Katılımcı Üye
mertemre kardeşim nba 2k17 bende çalısmadı ilk giriştiki oyun yazıları gözüküyor donuyor sen farklı bişe yaptın mı

emre elektronik

Katılımcı Üye
Eğer çalışmayan oyununuz varsa şu yolu deneyin; indirdiğiniz update pkg dosyasını, yani içinden eboot.bin dosyasını aldığınız pkg update dosyasını "install package files" yöntemi ile PS3'e kurun.

Dün akşam GTA V ile yaşadığım sorunu bu şekilde aştım. GTA V'de oyun içindeyken start tuşuna bastığımda sistem donuyordu fakat yukarıda bahsettiğim anlatımı deneyince sorun ortadan kalktı.
serbülent abi gta 5 te 25 tane güncelleme var hangisini indirdin sen

Khalkedon

Administrator
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.newgamex.com
serbülent abi gta 5 te 25 tane güncelleme var hangisini indirdin sen
En güncelini yaptım, v26 olanı kullandım. En son güncellemeyi indirdim ve onun eboot'unu kullandım aynı zamanda aynı pkg dosyasını kurdum. Aslında en güncelini indirmekte değil mesele. Önemli olan install edeceğiniz pkg dosyasına ait aynı eboot'u kullanmak.

emre elektronik

Katılımcı Üye
serbülent abi nba 2k17 de güncellemeyi kurdum yine açılmadı. dıkkatımı çeken oyunun usdır dosyası içindeki SDAT dosyaları buyuk harfli ama convert edinde küçük harf oluyor . onları buyuk harfle değiştirdim çalıştı

Khalkedon

Administrator
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.newgamex.com
serbülent abi nba 2k17 de güncellemeyi kurdum yine açılmadı. dıkkatımı çeken oyunun usdır dosyası içindeki SDAT dosyaları buyuk harfli ama convert edinde küçük harf oluyor . onları buyuk harfle değiştirdim çalıştı
Ben şu anda 100 tane kadar oyun dönüştürme işine koyuldum. Senin yaşadığın gibi durumların detayını ben de bilmiyorum. Convert işlemleri bittikten sonra oyunları yükleyip çalıştırmaya geçeceğim. Bu arada verdiğin önemli bilgi için teşekkürler.

mertemre

Katılımcı Üye
USIRDIR icinde s.dat file buyuk harfla degistir

psthegame

Katılımcı Üye
önceikle iyi çalısmalar

benim tecrübelerim şu şekilde
blur - pes 13 - fifa 17 bunlar çalıştı
last of us - çalışmadı
uncharted 3 de ise fat32 ye aktarılamayan büyük bir dosya oluştu

Khalkedon

Administrator
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.newgamex.com
3 gündür oyun convert işlemi yapmaktayım, tabi bir yandan işim bu sürece engel olduğu için oldukça uzun geçiyor.

Şimdi oyunarı denemeye geçtim. Denemeler yapıldıkça bilgi verilecek.
Çalışan Oyunlar:
Mafia II - BLES00521
Blur - BLES00759
Dirt 3 - BLES01287
Dead Rising 2 Off The Record
Ace Combat Assault Horizon - BLES01392
GTA V - BLES01807
inFamous 2 - BCES01143
FIFA 17 - BLES02233
Metal Gear Solid V The Phantom Pain - BLES02102
Minecraft Playstation 3 Edition - BLES01976
Dark Souls II - BLES01959
Call Of Duty Black Ops II -BLES01717
BioShock Infinite - BLES01705
Crysis 3 - BLES01649
Mortal Kombat Complete Edition - BLES01508
FIFA Street - BLES01493

devamı geliyor...

Çalışmayan Oyunlar:
God of War Ascension - BCES01741Gran (ana menüye atıyor)
Turismo 6 - BCES01893 (giriş ekranından sonra siyah ekranda kalıyor)
Just Cause 2 - BLES00517 (ilk açılış ekranında kalıyor)
Kane & Lynch 2 - BLES00604
Devil May Cry - BLES01698 (oyunun install'undan sonra hareket yok)

psthegame

Katılımcı Üye
öncelike hayırlı aksamlar

bugünkü tecrübelerim biraz can sıkıcı oldu

çalışan oyunlar :
cod advanced warfare ( pkg yi kesinlikle kurun )
cod black ops 2
( pkg yi kesinlikle kurun )
fifa 17
gta v
pes 2013

çalışmaya oyunlar :
uncharted 3 goty ( yüzük simgesi sürekli döndü )
the last of us ( the last of simgesi ekranın sagında sürekli olarak yanıp söndü )

en çok beni ugraştıran ise bu çalışan oyunları diger cihaza aktarırken yani veri transferi yaparken %29 daha hata vermesi
en az beş kere denemişimdir . hata kodu ise 80010038
sadece deneme amaçlı pes 2013 oyunu tek olarak kopyalamak istedigimde sonuç başarılı oldu
ama bir kaç oyunu kopyalamak istedigimde hep 80010038 hata kodu aldım
bu iş baya can skıcı olmaya başladı :(

Khalkedon

Administrator
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.newgamex.com
öncelike hayırlı aksamlar

bugünkü tecrübelerim biraz can sıkıcı oldu

çalışan oyunlar :
cod advanced warfare ( pkg yi kesinlikle kurun )
cod black ops 2
( pkg yi kesinlikle kurun )
fifa 17
gta v
pes 2013

çalışmaya oyunlar :
uncharted 3 goty ( yüzük simgesi sürekli döndü )
the last of us ( the last of simgesi ekranın sagında sürekli olarak yanıp söndü )

en çok beni ugraştıran ise bu çalışan oyunları diger cihaza aktarırken yani veri transferi yaparken %29 daha hata vermesi
en az beş kere denemişimdir . hata kodu ise 80010038
sadece deneme amaçlı pes 2013 oyunu tek olarak kopyalamak istedigimde sonuç başarılı oldu
ama bir kaç oyunu kopyalamak istedigimde hep 80010038 hata kodu aldım
bu iş baya can skıcı olmaya başladı :(
Ben henüz toplu transfer deneyiminde bulunmadım. Şu anda oyunları hazırlıyorum, bu konuda henüz tecrübem olmadı. Ancak ethernet kablosunu değiştirmeniz işe yarayabilir.

Ethernet'le aktarım yaparken sorun yaşanıyorsa fat32 formatlı USB hdd'ye yedekleme de denenebilir. Şu var ki; USB HDD aktarımı ethernet daha fazla zaman alacaktır. Deneyimlerimizi paylaşmaya devam edelim.

Khalkedon

Administrator
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.newgamex.com
Listenin son hali:

Çalışan Oyunlar:
Mafia II - BLES00521
Blur - BLES00759
Dirt 3 - BLES01287
Dead Rising 2 Off The Record
Ace Combat Assault Horizon - BLES01392
GTA V - BLES01807
inFamous 2 - BCES01143
FIFA 17 - BLES02233
Metal Gear Solid V The Phantom Pain - BLES02102
Minecraft Playstation 3 Edition - BLES01976
Dark Souls II - BLES01959
Call Of Duty Black Ops II -BLES01717
BioShock Infinite - BLES01705
Crysis 3 - BLES01649
Mortal Kombat Complete Edition - BLES01508
FIFA Street - BLES01493

devamı geliyor...

Çalışmayan Oyunlar:
God of War Ascension - BCES01741Gran (ana menüye atıyor)
Turismo 6 - BCES01893 (giriş ekranından sonra siyah ekranda kalıyor)
Just Cause 2 - BLES00517 (ilk açılış ekranında kalıyor)
Kane & Lynch 2 - BLES00604
Devil May Cry - BLES01698 (oyunun install'undan sonra hareket yok)

psthegame

Katılımcı Üye
Ben henüz toplu transfer deneyiminde bulunmadım. Şu anda oyunları hazırlıyorum, bu konuda henüz tecrübem olmadı. Ancak ethernet kablosunu değiştirmeniz işe yarayabilir.

Ethernet'le aktarım yaparken sorun yaşanıyorsa fat32 formatlı USB hdd'ye yedekleme de denenebilir. Şu var ki; USB HDD aktarımı ethernet daha fazla zaman alacaktır. Deneyimlerimizi paylaşmaya devam edelim.
bu sabah bütün herşeyi sildim oyunları tekrar convert ettim
ve oyunları yüklerken indirdigimiz pkg leri klasör haline getirerek ama içindeki ebootları kesip , NPEB VS gibi convert ettigimiz oyunların USDR İÇİNE yapıştrırarak yükledim ve sonuç olarak toplu transfer olayında hata kodu 80010038 olan bu hatayı almadım :D ve sanırım bu şekilde devam edicem .şu an bir cihaza 300x 3 adet oyunun sorunsuz yükledim .

bu şekilde yükleme yapmama sebep olan sey ise dün gece youyube da izledigim bir video oldu
https://youtu.be/yFktjnObpgw

umarım link paylaşmamın sakıncası yoktur . egerki sorun teşkil ederse düzeltebilrisiniz.

emre elektronik

Katılımcı Üye
ben tek seferde 7 adet oyunu aktarmayı başlattım hiç bir sorun çıkmadan aktarım bitti ve hepsi sorunsuz çalıştı

2. el cep telefonu alıyoruz