Neler yeni
Welcome

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Rehber PS4 için 5.05 ve daha düşük versiyondan 6.72 Versiyona Güncelleme Rehberi ve 6.72 Kırma İşlemleri (VİDEOLU)

2. el cep telefonu alıyoruz

baybarsturan

Administrator
Yönetici
Administrator
14 Eyl 2018
2,542
113
44
Antalya
DAHA DÜŞÜK VERSİYONDAN 6.72 YE YÜKSELTMEK İSTEYENLER AŞAĞIDAKİ VİDEOYU İZLEYEREK YAPABİLİRLER.

Sizler için hazırladığım Retail 6.72 güncelleme dosyası linki:
Gizli içerik
Bu içeriği görüntülemek için beğenmelisiniz.

VERSİYON GÜNCELLEME VİDEOSU

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BUNDAN SONRA AŞAĞIDA YAZANLAR ESKİ BİLGİLER OLARAK KALSIN YANİ BU BİLGİLER İLK 6.72 KIRILDIĞI ZAMANKİ YAŞANANLARDI ARTIK TAM OLARAK BUNLAR GEÇERLİ DEĞİL AMA BİLGİ AMAÇLI KALSIN.

YANİ AŞAĞIDAKİLERİ ÇOK DİKKATE ALMANIZ GEREKMİYOR.

AMA YUKARIDA PAYLAŞTIĞIM VİDEO GEÇERLİDİR. YANİ 6.72 VERSİYONA VİDEODAKİ GİBİ YÜKSELTEBİLİRSİNİZ.

Evet beyler sizler için yani bilmeyenlere rehber olsun diyerek kendi konsolumu 6.72 versiyona güncelledim ve bütün işlemleri çok detaylı olarak yani Canlı Canlı sizler için hem bilgisayar hem konsol videolarını çekerek hazırladım.

Rehberimi kullanarak herkes işlemleri öğrenebilir ve korkmadan güncelleme yapmayı öğrenebilirler.

Ama şu an 6.72 için stabil bir kırma işlemi olmadığından 5.05/5.07 kırık versiyonda olanların beklemelerini tavsiye ederim.
Temel olarak korkacak bir şey olmamakla birlikte hem kırma işleminde hem de normal kullanımda kapanmalar (kernel panic) çok fazla yaşanmaktadır. Gerçekten çok sık olduğundan neredeyse stabil kullanmak pek mümkün olmuyor.

Yani zaten kırma işlemi için bir sürü denemede bazen ilk'inde bazen yirminci'sinde kırma gerçekleşip eski 5.05 oyunlarımızın kilitleri kalkıyor ve Debug Settings açılıyor ama bazen normal bir oyun oynarken veya oyundan çıkış yaptığında bile konsol siyah ekran (kernel panic) vererek kapanabiliyor. İşte bütün bunları bilerek geçmek istiyorsanız geçin yada mantıklısı daha stabil bir sürüm bekleyin.

Karar sizlerin arkadaşlar. Ben sizlere öğretebilmek ve rehber hazırlayabilmek için geçtim.
Normalde oyun da pek oynamadığımdan benim için sorun yok bu sürümde konsol kapalı daha stabil sürüm çıkmasını beklerim. Ama oyun oynamam çünkü her açılıp kapanma da mevcut oyun dosyalarına ve save dosyalarına zarar gelme olasılığı var. Zarar derken olası sorun sadece yüklü oyunlarınızı ve save dosyalarınızı kaybedebilirsiniz yani konsolu sıfırlamak zorunda kalabilirsiniz tek sıkıntı bu olabilir. Zaten oyun yedeğiniz ve save yedeğiniz var ise bundan korkmaya da gerek yok ama tekrar hatırlatayım gerçekten normal kullanım sırasında bile çok sık olarak kapanmaktadır. Bu sebeple bir kere kırıp dinlenme moduna alsanız bile pek işe yaramıyor çünkü konsol normal kırma yapmasanız bile durduk yere kapanabiliyor. Durum budur beyler bilesiniz.

Bir de özel olarak belirteyim. Konsolu kullanım sırasında internet bağlantısını açık bıraktığımızda arka planda orijinal 7.51 sistem güncellemesini indirebiliyor veya eski 5.05 oyunlarınızı çalıştırdığınızda her oyun açılışında sistemi güncelle / sonra güncelle diye soruyor ve eğer farkına varmaz ve arka planda 7.51 güncel versiyon indiyse sizde yanılarak yanlış seçimi yapıp şimdi güncelle seçeneğini yanlışlıkla seçerseniz istemeden kırılabilir 6.72 konsolunuzu orijinal kırılmayan 7.51 versiyona güncelleme riski vardır. Çünkü kırma işlemi için aktif internet bağlantısı gerekmektedir. Henüz Al Azif dahil offline yani internetsiz kırılmayı kendi HEN menülerine eklemiş değillerdir. Bu sorunun bir nebze önüne geçmek için yine tavsiyem internet ayarlarında Al Azif DNS numaraları kullanmanızı öneririm. Yani şu an bu satbil olmayan versiyona geçmenizi hiç önermem. :)

ŞİMDİ VERSİYONLARINI 6.72 YE YÜKSELTMEK İSTEYENLER AŞAĞIDAKİ VİDEOYU İZLEYEREK YAPABİLİRLER.

Gizli içerik
Bu içeriği görüntülemek için beğenmelisiniz.

1. VİDEO - VERSİYON GÜNCELLEME VİDEOSU

2. VİDEO - ÖRNEK ADIM ADIM BAŞARILI KIRMA VİDEOSU (BAŞKASINA AİT GÖRÜNTÜ)

En basit anlatımla WWW tarayıcısına girip önce:
1- JB tuşuna basıp beklenecek,
Ekranda
You're all set! (Hazırsınız) yazacak ve Tamam diyeceksiniz.
Sonra ekranda
Sistem hafızasında yeterli boş alan yok yazısı gelecek ve Tamam diyeceksiniz.
Böylece yine HEN ana sayfasına dönüş yapmış olacaksınız.

Sonra;

2-
Mira tuşuna basıp beklenecek,
Ekranda sol üst köşede
waiting for clients ve hemen arkasından arkasından elf ..... elf size ..... bilgisi çıkacak ve Tamam diyeceksiniz.
Ekranda
Sonra ekranda
Ve yine HEN ana sayfasına dönüş yapmış olacaksınız. Ve kırılma gerçekleşmiş olacak yani Debug Settings açılmıştır. Hayırlı olsun.

Yani aşağıdaki örnek videodaki gibi bu bilgiler ekranınızda gözükürse kırılma gerçekleşmiş olacaktır.
Ayarlar menüsünde Debug Settings açılır ve oyunların kilitleri açılır.

Eğer kırma başarısız olursa yine 2 ihtimal olmakta:
1- Ekranda kırma başarısız oldu konsolu tekrar başlatıp deneyin diye İngilizce uyarır yani Jailbreak failed! Reboot your PS4 and try again. Bu şekilde uyarı ekrana çıkarsa bu ekrandan çıkmadan Gamepad PS tuşunu basılı tutup gelen menüden konsolu yeniden başlatın yani ekrandaki bu uyarı notunu kapatmadan anında tekrar konsolu başlatın. Ve tekrar aynı kırma işlemini deneyin.

2- Ekran direk kapanabilir yani siyah ekrana düşer (Kernel Panic) bazen kendi kendine açılır ve Sistem depolama durumu kontrol ediliyor... der bazen kendi kendine açılmaz siz gidip konsolun power açma düğmesinden bir iki saniye arayla iki kere basarak tekrar başlatabilirsiniz.

Kısaca kırma işlemi sırasında bazen ilk seferinde bazen 20 ye yakın denemede kırma olabilmektedir. Sürekli denemeniz gerekmektedir. WWW ayarlardan çerezleri ve Web sitesi verilerini temizleyip kırma denemekte çok fazla bir fark yaratmamaktadır. Ama denenebilir. Ve sürekli kapanıp açılmalar ileride dosya sisteminde bozulmaya sebep olabilir ve konsol HDD 'i için bu sağlıklı bir durum değildir.

3. VİDEO - BENİM BAŞARILI OLDUĞUM BİR KIRMAYA ÖRNEK VE SONRA SİSTEM KAPANMASI VE ÖNEMLİ UYARILARIM

4. VİDEO - 7.51 SİSTEM GÜNCELLEMESİ İSTEMESİN DİYE AL-AZIF DNS NUMARALARINI AYARLAMA VİDEOSU

Son olarak günlük sitemizi takip edin geliştiriciler her gün yeni bir şeyler yapacaktır yani Al-Azif olsun diğer geliştiriciler olsun kendi HEN kırma menülerine
Diable Update yani Güncelleme Engelleyici özelliği olsun diğer eski özellikler olsun ekleyeceklerdir. Geçenlerin takip edip bunları yapması da yararlarına olacaktır. Ama siz beni dinleyin az daha sabredin ve stabil bir kırma sürümü bekleyin. Kolay gelsin.

GÜNCELLEME: 18.07.2020

- 6.72 desdtekli yeni oyunları paylaşmaya başladık. Linkler oyun konusu sayfasında.
- Mevcut kırılma düne göre şu an çok daha stabil çalışmakta ama yine de çökmeler yaşanmaktadır.
- Geçip geçmemek size kalmış bir durum.
- Al azif menülerini güncelledi. Disable Update geldi, Dumper geldi, FTP payloadları geldi.
- Mira ve Mira (No HB) kırması geldi.
- Remote Package aktarım özelliği Mira (No HB) ile çalışmaya başladı.
- Daha önce kullandığımız uygulamaların çoğunun 6.72 desteği çıktı.
- Mira No HB yi hata kodu aldığınız oyunlarda da kullanabilirsiniz.

2609 2610

MİRA KIRMA İŞLEMİ ŞU ŞEKİLDE YAPILMAKTADIR

EK BİLGİ:
2020 AĞUSTOS AYI İÇERİSİNDE ÇOK DAHA STABİL VE BASİT KIRMA İŞLEMLERİ YAPILMAKTADIR. ÖRNEK:

HATTA ŞU ANDA 5-6 ÇEŞİT FARKLI HOST SAYFALARINDAN KIRMA İŞLEMİ YAPILAMAKTADIR.
ARTIK KIRMA İŞLEMLERİ 5.05 GİBİDİR TEK TUŞ BİR KAÇ SANİYEDE KIRILIYOR.
AMA DÜNYA GENELİNDE HALA 5.05 KADAR STABİL OLMADIĞI VE ÇEŞİTLİ İŞLEMLERDE KAPANMA OLDUĞU YAZILIYOR.

Son düzenleme:

baybarsturan

Administrator
Yönetici
Administrator
14 Eyl 2018
2,542
113
44
Antalya
Ellerinize sağlık @baybarsturan Hocam.
Rica ederim. Tecrübesizler için bir faydamız olsun diyerek stabil olmayan versiyona güncelledim. Hayırlısı olsun bakalım.
Çok yakında tıpkı 5.05 de olduğu gibi yavaş yavaş stabil sürümler ve arka arkaya 6.72 destekli oyunlar düşmeye başlayacaktır.

Fakobey34

Katılımcı Üye
21 May 2019
51
8
Hiç kimse eklememiş sadece ağ ayarlarından otomatik indirmeleri kapat demiş fakat şu bilgiyi de vermekte fayda var 5.05'te dinlenme moduna girmiyordu zaten o kadar gerekli değildi tam emin değilim ama 6.72'te dinlenme moduna giriyor otomatik indirmelerden bütün bağlantıları kaldırsanız bile dinlenme modundaki şu ayarları eğer kaldırmazsanız PS4 dinlenme moduna girip otomatik güncellemeyi yapabilir.
@baybarsturan hocam rehbere eklemekte fayda var kimse söylememiş ama kaş yakalım derken göz çıkartmayalım.
2606
+Kendi PS4'ümde screenshot alamadım, Scofield hocanın eski bir rehberinin fotosundan faydalandım ekstradan yazı ekledim. Yanlış anlaşılma olmasın.

maciras

Katılımcı Üye
26 Mar 2019
452
43
Adamlar senin gibi böyle çalışsalar ve şöyle emek sarf etseler, bırak 2 seneyi eminim 2 haftada kırarlardı makineyi :)

Eline, emeğine sağlık üstad. Yine harika bir çalışma ile karşımıza çıkmışsın. İyi ki varsın!

baybarsturan

Administrator
Yönetici
Administrator
14 Eyl 2018
2,542
113
44
Antalya
Hiç kimse eklememiş sadece ağ ayarlarından otomatik indirmeleri kapat demiş fakat şu bilgiyi de vermekte fayda var 5.05'te dinlenme moduna girmiyordu zaten o kadar gerekli değildi fakat tam emin değilim ama 6.72'te dinlenme moduna giriyor otomatik indirmelerden bütün bağlantıları kaldırsanız bile dinlenme modundaki şu ayarları eğer kaldırmazsanız PS4 dinlenme moduna girip otomatik güncellemeyi yapabilir.
@baybarsturan hocam rehbere eklemekte fayda var kimse söylememiş ama kaş yakalım derken göz çıkartmayalım.
Ekli dosyayı görüntüle 2606
+Kendi PS4'ümde screenshot alamadım, Scofield hocanın eski bir rehberinin fotosundan faydalandım ekstradan yazı ekledim. Yanlış anlaşılma olmasın.
1. videomda 5:57 saniyesinde gösterdim ya bunu. :)

rfve

Katılımcı Üye
31 May 2018
228
93
Evet beyler sizler için yani bilmeyenlere rehber olsun diyerek kendi konsolumu 6.72 versiyona güncelledim ve bütün işlemleri çok detaylı olarak yani Canlı Canlı sizler için hem bilgisayar hem konsol videolarını çekerek hazırladım.

Rehberimi kullanarak herkes işlemleri öğrenebilir ve korkmadan güncelleme yapmayı öğrenebilirler.

Ama şu an 6.72 için stabil bir kırma işlemi olmadığından 5.05/5.07 kırık versiyonda olanların beklemelerini tavsiye ederim.
Temel olarak korkacak bir şey olmamakla birlikte hem kırma işleminde hem de normal kullanımda kapanmalar (kernel panic) çok fazla yaşanmaktadır. Gerçekten çok sık olduğundan neredeyse stabil kullanmak pek mümkün olmuyor.

Yani zaten kırma işlemi için bir sürü denemede bazen ilk'inde bazen yirminci'sinde kırma gerçekleşip eski 5.05 oyunlarımızın kilitleri kalkıyor ve Debug Settings açılıyor ama bazen normal bir oyun oynarken veya oyundan çıkış yaptığında bile konsol siyah ekran (kernel panic) vererek kapanabiliyor. İşte bütün bunları bilerek geçmek istiyorsanız geçin yada mantıklısı daha stabil bir sürüm bekleyin.

Karar sizlerin arkadaşlar. Ben sizlere öğretebilmek ve rehber hazırlayabilmek için geçtim.
Normalde oyun da pek oynamadığımdan benim için sorun yok bu sürümde konsol kapalı daha stabil sürüm çıkmasını beklerim. Ama oyun oynamam çünkü her açılıp kapanma da mevcut oyun dosyalarına ve save dosyalarına zarar gelme olasılığı var. Zarar derken olası sorun sadece yüklü oyunlarınızı ve save dosyalarınızı kaybedebilirsiniz yani konsolu sıfırlamak zorunda kalabilirsiniz tek sıkıntı bu olabilir. Zaten oyun yedeğiniz ve save yedeğiniz var ise bundan korkmaya da gerek yok ama tekrar hatırlatayım gerçekten normal kullanım sırasında bile çok sık olarak kapanmaktadır. Bu sebeple bir kere kırıp dinlenme moduna alsanız bile pek işe yaramıyor çünkü konsol normal kırma yapmasanız bile durduk yere kapanabiliyor. Durum budur beyler bilesiniz.

Bir de özel olarak belirteyim. Konsolu kullanım sırasında internet bağlantısını açık bıraktığımızda arka planda orijinal 7.51 sistem güncellemesini indirebiliyor veya eski 5.05 oyunlarınızı çalıştırdığınızda her oyun açılışında sistemi güncelle / sonra güncelle diye soruyor ve eğer farkına varmaz ve arka planda 7.51 güncel versiyon indiyse sizde yanılarak yanlış seçimi yapıp şimdi güncelle seçeneğini yanlışlıkla seçerseniz istemeden kırılabilir 6.72 konsolunuzu orijinal kırılmayan 7.51 versiyona güncelleme riski vardır. Çünkü kırma işlemi için aktif internet bağlantısı gerekmektedir. Henüz Al Azif dahil offline yani internetsiz kırılmayı kendi HEN menülerine eklemiş değillerdir. Bu sorunun bir nebze önüne geçmek için yine tavsiyem internet ayarlarında Al Azif DNS numaraları kullanmanızı öneririm. Yani şu an bu satbil olmayan versiyona geçmenizi hiç önermem. :)

ŞİMDİ VERSİYONLARINI 6.72 YE YÜKSELTMEK İSTEYENLER AŞAĞIDAKİ VİDEOYU İZLEYEREK YAPABİLİRLER.

[Gizli içerik]

Ekranda
Sonra ekranda

Sonra;

2-
Ekranda sol üst köşede
waiting for clients ve hemen arkasından arkasından elf ..... elf size ..... bilgisi çıkacak ve Tamam diyeceksiniz.
Ekranda
Sonra ekranda
Ve yine HEN ana sayfasına dönüş yapmış olacaksınız. Ve kırılma gerçekleşmiş olacak yani Debug Settings açılmıştır. Hayırlı olsun.

Yani aşağıdaki örnek videodaki gibi bu bilgiler ekranınızda gözükürse kırılma gerçekleşmiş olacaktır.

1- Ekranda kırma başarısız oldu konsolu tekrar başlatıp deneyin diye İngilizce uyarır yani Jailbreak failed! Reboot your PS4 and try again. Bu şekilde uyarı ekrana çıkarsa bu ekrandan çıkmadan Gamepad PS tuşunu basılı tutup gelen menüden konsolu yeniden başlatın yani ekrandaki bu uyarı notunu kapatmadan anında tekrar konsolu başlatın. Ve tekrar aynı kırma işlemini deneyin.

2- Ekran direk kapanabilir yani siyah ekrana düşer (Kernel Panic) bazen kendi kendine açılır ve sistem dosyaları onarılıyor der bazen kendi kendine açılmaz siz gidip konsolun power açma düğmesinden bir iki saniye arayla iki kere basarak tekrar başlatabilirsiniz.

Kısaca kırma işlemi sırasında bazen ilk seferinde bazen 20 ye yakın denemede kırma olabilmektedir. Sürekli denemeniz gerekmektedir. WWW ayarlardan çerezleri ve Web sitesi verilerini temizleyip kırma denemekte çok fazla bir fark yaratmamaktadır. Ama denenebilir. Ve sürekli kapanıp açılmalar ileride dosya sisteminde bozulmaya sebep olabilir ve konsol HDD 'i için bu sağlıklı bir durum değildir.

3. VİDEO - BENİM BAŞARILI OLDUĞUM BİR KIRMAYA ÖRNEK VE SONRA SİSTEM KAPANMASI VE ÖNEMLİ UYARILARIM

4. VİDEO - 7.51 SİSTEM GÜNCELLEMESİ İSTEMESİN DİYE AL-AZIF DNS NUMARALARINI AYARLAMA VİDEOSU

Son olarak günlük sitemizi takip edin geliştiriciler her gün yeni bir şeyler yapacaktır yani Al-Azif olsun diğer geliştiriciler olsun kendi HEN kırma menülerine
Diable Update yani Güncelleme Engelleyici özelliği olsun diğer eski özellikler olsun ekleyeceklerdir. Geçenlerin takip edip bunları yapması da yararlarına olacaktır. Ama siz beni dinleyin az daha sabredin ve stabil bir kırma sürümü bekleyin. Kolay gelsin.

eline sağlık güzel rehber olmuş.

Fakobey34

Katılımcı Üye
21 May 2019
51
8
Hiç kimse eklememiş sadece ağ ayarlarından otomatik indirmeleri kapat demiş fakat şu bilgiyi de vermekte fayda var 5.05'te dinlenme moduna girmiyordu zaten o kadar gerekli değildi fakat tam emin değilim ama 6.72'te dinlenme moduna giriyor otomatik indirmelerden bütün bağlantıları kaldırsanız bile dinlenme modundaki şu ayarları eğer kaldırmazsanız PS4 dinlenme moduna girip otomatik güncellemeyi yapabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 2606
1. videomda 5:57 saniyesinde gösterdim ya bunu. :)
o zaman hocam kaldırırsanız mesajımı makbule geçer bilgi kirliliği yaratmasın.

zeyd

Katılımcı Üye
19 Şub 2018
34
8

[Gizli içerik]

Ekranda
Sonra ekranda

Sonra;

2-
Ekranda sol üst köşede
Ekranda
Sonra ekranda

2- Ekran direk kapanabilir yani siyah ekrana düşer (Kernel Panic) bazen kendi kendine açılır ve sistem dosyaları onarılıyor der bazen kendi kendine açılmaz siz gidip konsolun power açma düğmesinden bir iki saniye arayla iki kere basarak tekrar başlatabilirsiniz.

Eline sağlık çok güzel olmuş, remote pkg installer çok hızlı olduğu için hdd almaktan vazveçtım, ama senın rehberlerındekı pkg ısntaller programları 6.72de kullanabılırmıyız, yoksa 6.72 verseyononun çıkmasını mı beklıyım yada hdd alcam. :D Tekrar teşekkürler.

baybarsturan

Administrator
Yönetici
Administrator
14 Eyl 2018
2,542
113
44
Antalya
Eline sağlık çok güzel olmuş, remote pkg installer çok hızlı olduğu için hdd almaktan vazveçtım, ama senın rehberlerındekı pkg ısntaller programları 6.72de kullanabılırmıyız, yoksa 6.72 verseyononun çıkmasını mı beklıyım yada hdd alcam. :D Tekrar teşekkürler.
Remote Package hızlı olması için evinde Gigabit Ağ kurulu olması lazım yani 1000 lik hızda ağ da denir.
Bunun için kullandığın modemin ve bilgisayarın 1000 'lil ağ desteğine sahip olmaz ise yüksek hızlara ulaşılmaz.
Ayrıca programlar bazen sıkıntı yaratabiliyor yani tecrübeli bilgisayar kullanıcısı olmak da gerekebilir. Bir çok kişi remote package olayını beceremedi.
HDD seçeneğini hemen eleme istersen. Tabi karar senin.

multex

Katılımcı Üye
7 Şub 2018
219
63
Rez alıyorum bu konuyu arkadaşlar stabil olduğu zaman bilgilendirirseniz sevinirim kolay gelsin

just_jeday

Katılımcı Üye
23 Ocak 2019
170
43
Baybars abi rehber için teşekkürler bir kaç şey sormak istiyorum.
1- şu an yayınlanan heni yapmak için her defasında internete bağlanmak gerekiyor mu, eskisi gibi offline olarak kırma yapabiliyor muyuz?
2- 6.72ye güncellesem ve bu jailbreak işlemini yapsam şu an ps4 içinde bulunan oyunları harici bir hddye kopyalayıp oynayabilir miyim. 5.05te bu yapılıyor diye biliyorum. 6.72de şu an bu özellik mevcut mu cevaplar için şimdiden teşekkür ederim abi sağolasın

2. el cep telefonu alıyoruz