Neler yeni
Welcome

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Red Dead Redemption 2 PS4 kısa inceleme.

2. el cep telefonu alıyoruz

rza35

Katılımcı Üye
5 Kas 2018
60
18
Merhaba arkadaşlar. RDR2 oyununun ilk %30'luk bölümünden kendi izlenimlerini paylaşıp kısa bir oyun incelemesi yapmak istiyorum.

Öncelikle oyun gerçekten de insanların beklediğine değen nitelikte. Oyunda sadece poker oynayarak bile saatlerinizi geçirebilirsiniz.
Ana görevleri hiç yapmadan bile saatlerce arazilerde dolaşıp tavşan, geyik, hindi, ördek avlayarak hayatta kalabilirsiniz. Avladığınız hayvanları hemen oracıkta kuracağınız bir kamp ateşinde afiyetle yiyerek enerji depolayabilir, üstüne kahvenizi içip güzel bir uyku çekebilirsiniz.

Gelelim ana karakterimizin özelliklerine. Arthur Morgan isimli arkadaş olarak vahşi batı dünyasına adımımızı biraz farklı olarak karların arasından oyuna giriş yapıyoruz. İlk başlangıçta oyunun giriş bölümü olduğu ve oyunu anlama aşaması olduğu için mecburi görevleri yerine getiriyoruz.

Birkaç mecburi görev yapıp (Tren soygunu, avlanma, kayıp kurtarma gibi) karlardan çıkıp ana bölgelere geldiğimiz zaman asıl aksiyon başlıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi oyunumuz kahramanımızın at üstündeki maceralarıyla dolu. Haritada keşfedilmeyen o kadar çok yer var ki, nereye gideceğinizi şaşırabilirsiniz. Ben öncelikle fazla görev yapmadan etrafı gezmeyi, keşfetmeyi sevdiğim için dağ taş bayır demeden bir çok yeri dolaşırım. RDR2'dede aynı şekilde önce etraf nasıl diye dolaşırken vahşi batıda kendimi adeta kaybettim.

Oyun içerisinde o kadar çok detay var ki, hepsini saymak ve bulmak çok zor. Çetemizle beraber göreve giderken at üstünde geçen diyaloglar, benim yarım yamalak ingilizcemle bile keyif almamı sağladı. Etrafada boş boş gezinirken bir anda kendinizi bir görevde bulabilirsiniz. Oyunda çok fazla yan görev bulunmakta. Kimisi kaçırılan birisini haydutlardan kurtarma, kimisi yaralanmış, yılan ısırmış birisine deyim yerindeyse "Kuvvet Macunu" :) verme, yaban hayvanlarının kurt,ayı gibi saldırısına maruz kalanları kurtarma gibi aniden önünüze çıkan çok fazla yan görev olabiliyor.

Oyun içinde beni etkileyen önemli noktalardan biriside, dağ bayır dolaşırken birden karşıma çıkan ayıyı öldürmeye çalıştığımda atın beni yere atıp ayının Di Caprio'nun filminde olduğu gibi parçalaması oldu. Beklenmedik anda ayı tarafından parçalanınca ufak bir şoka uğramadım değil :)

Şu anda hikayenin %30'luk kısmını bitirebildim fakat aldığım keyif bunun çok daha ötesinde ve neredeyse bir ömür oynanacak bir oyun yapmışlar.

Oyun hakkında söylenecek çok fazla söz var ama kimisi benim aklıma gelmiyor, kimiside anlatılmaz yaşanır denecek tarzda. Tavsiyem bir şekilde bu oyunu oynamanız o zaman söylediklerime büyük çoğunluğunuzun hak vereceğini düşünüyorum.

Dipnot: Aslında tam olarak inceleme olmadı bu konu. Daha çok oyun yorumu gibi oldu. Oyun dergilerinde inceleme yapan yazarların ne kadar önemli bir iş yaptıklarını ve işlerinin zorluğunu böylece anlamış bulunuyorum. :)

2. el cep telefonu alıyoruz