NINTENDO SWITCH REHBER Switch CFW'ler ve CFW Yazılımlarını Güncelleme

2. el cep telefonu alıyoruz

aytug25

Katılımcı Üye
Katılım
1 Eyl 2017
Mesajlar
293
Tepkime puanı
357
Puanları
63
Piyasada farklı hacker grupları tarafından yapılmış birbirinden farklı cfw’ler mevcut. Burada cfw’lerin güncel dosyalarını nasıl indirip cihaza atacağımızdan kısaca bahsedeceğim.

Öncelikle mevcut olan cfw’lerden ve bunların belirli farklarından bahsedelim.

  • Sx Os;
Eminim hepiniz bunu duymuşsunuzdur. Ancak kısaca bahsetmek gerekirse;

Piyasadaki ücretli olan tek cfw budur. Diğerleri ücretsizken neden bunu tercih etmeliyim diye düşünebilirsiniz. İsterseniz artı özelliklerine değinelim;

Emunand;

Orijinal sistem nand’ının bir kopyasını oluşturur ve tüm homebrew işlemlerinizi burada yaparken orijinal nand’ınız temiz kalır ve orijinal nand ile online oynama gibi şeyleri yapabilirsiniz.

Xci dosya desteği;

Xci uzantılı ve direk oyun kartuşundan oluşturuluan oyun imajlarını yükleme olmadan çalıştırma. Bu özellikle hafıza kartındaki xci uzantılı oyun, sanki oyun kartuşu takılmış gibi görünür ve o şekilde oynanır. Nsp olarak yüklenen oyunlara göre bu dosyalar sistemde daha az iz bırakır ve ban konusunda daha güvenlidir.

Harici Hdd desteği;

Exfat ya da fat32 biçimindeki hdd’ye atacağınız xci oyunları dock mod ile çalıştırabilirsiniz. Nsp uzantılı oyunları aynı şekilde harici hdd üzerinden görüp yükleyebilirsiniz.

Eğer hdd’yi switch’in şarj soketinden bağlamak için uygun bir dönüştürücünüz varsa el konsolu modunda da harici hdd üzerinden oyunu açabilir ya da yükleyebilirsiniz. Ancak batarya çok hızlı tükeneceği için çok kullanışlı olmaz bence.

Cheat Engine;

Adından da anlaşılacağı gibi oyunlarda hile yapmamızı sağlar. Bizzat denemedim ancak diğer ücretsiz cfw’ler içinde bir hile mode geliştirildi.

  • Atmosphere;
Aslında sadece homebrew uygulamalara izin veren bir sistem, içine başka program falan ekleyip oyun yüklemeyi mümkün kılıyorlar. Ancak direk cfw olarak Atmosphere üstüne yapılmış kosmos var. O yüzden burada fazla detay vermeyeceğim.

  • Kosmos;
Biraz önce de bahsettiğim gibi Atmosphere üstüne korsan oyun yükleme sistemi eklenmiş hali olarak düşünebiliriz.

En büyük artısı bedava olması, ayrıca Atmosphere’yi geliştiren kişiler tarafından yapıldı. Bu adamlar hack konusunda diğer ekiplerden daha hızlılar. Yani switch bir güncelleme aldığında çoğunlukla cfw yeni versiyonu kosmos için geliyor.  • Reinx;
Başka bir ücretsiz cfw daha. Yapımcı grup 3ds zamanından köklü bir ekip ve sürekli yaptıkları cfw’yi güncelliyorlar.

Şimdi kısaca cfw için payload dosyasını nasıl göndereceğimize bakalım;
RCM moda giriş yapmak;

Bunun dongle adı verilen cihazları kullanabilirsiniz, bilgisayarınızı kullanabilirsiniz ya da android cep telefonunuzu kullanabilirsiniz. Ayrıca jig adı verilen küçük parçayı sağ joycon yerine takmanız gerekecek.

Bilgisayar kullananlar;

Windows için;
Gizli içerik
Bu içeriği görmek için cevap yazmalısınız.
Mac OS ve Linux kullananlar;
Gizli içerik
Bu içeriği görmek için cevap yazmalısınız.
Android telefon kullananlar; (Android telefon için otg dönüştürücü kablo gerekiyor.)
Gizli içerik
Bu içeriği görmek için cevap yazmalısınız.
Verdiğim programı indirin.

Ardından ücretsiz cfw kullanacaklar şu siteye girin;
Gizli içerik
Bu içeriği görmek için cevap yazmalısınız.
Nintendo Switch yazan resme tıklayın. Karşınıza üç cfw için gerekli dosyaların olduğu üç farklı seçenek çıkacak. İstediğinizi seçin. Ben şahsi görüşüm kosmos yazılım desteği açısından önde olduğu için ben onu kurardım. Burada anlatacaklarımı da kosmos üzerinden anlatacağım ancak siz istediğinizi deneyebilirsiniz.

Kosmos defaults yazanı seçin. Ardından eğer nand yedeği aldıysanız ya da almayı düşünüyorsanız, yanında biskey yedeği de almanız iyi olur, o yüzden select your extras kısmından biskeydump seçin. (Reinx içinde aynı şey geçerli.)

Eklemek istediğiniz başka ek özellik varsa onları da ekleyin ve Download your ZIP seçeneğini seçin.

İndirdiğiniz zip içinde sd klasörü içindeki dosyaları sd kartınızın ana dizinine atın. Payloads klasöründeki dosyayı bilgisayar ya da telefon için indirdiğiniz program ile beraber kullanın. Burada payload nasıl gönderilir ya da nand yedeği nasıl alınır yazmıyorum. Çünkü site de bunlarla ilgili rehberler mevcut.

Ayrıca kosmos son sürümünü takip edebileceğiniz github sayfası;
Gizli içerik
Bu içeriği görmek için cevap yazmalısınız.
Reinx sayfası;
Gizli içerik
Bu içeriği görmek için cevap yazmalısınız.
Önemli not; eğer daha önceden eski bir sürüm kullanıyorsanız, önce bununla ilgili klasörleri silin ardından yeni klasörleri kartınıza atın.

Şimdi gelelim sx os kullanıcılarına;

Sx os kendi sitesinde domain taşıyor. O yüzden sitesi şu an için kapalı. Ancak verdiğim geçici site linkinden gerekli dosyaları indirebilirsiniz.
Gizli içerik
Bu içeriği görmek için cevap yazmalısınız.
Sx os boot dosyasını indirin ve sd kart ana dizine atın. Bilgisayardan payload göndermek için yukarıda verdiğim program ile sx loader 1.0 dosyasını indirin.

Android telefon için sx tools 1.0 dosyasını indirin ve telefonunuza kurun.
 
2. el cep telefonu alıyoruz